Kovo 13, sekmadienis
Siandien isvaziuojame penkiom dienom prie Kariba ezero. Vietiniai sako, kad tai vienas didziausiu dirbtiniu ezeru pasaulyje. Deja, del interneto stokos, negaliu patikrinti siu duomenu. Zvejosime!!!
Vyrukai ruosiasi labai atsakingai – nusipirko 50 kg kazkokio miasto zuvim ir dar 50 kg kazkokio kitokio maisto zuvim ir dar 5 kg auksciausios rusies miltu, is kuriu irgi gamins dar kazkokio kitokio maisto zuvim.
Na bet apie kelione, zvejyba ir visa kita papasakosiu sekanti karta. Si kart apie gamta, augaliukus bei pinigus.
Gamta. Beveik ant kiekvieno kampo po idomu augala randu. Nemazai ju pamaciau ir pas tevus kieme. Vienas kaktusas uzaugino ryskiai ryskiai ruzava vaisu. Na labai ispudingai ant medelio atrodo. (zr. foto) Nuskyneme. Viduje lyg persvieciama balta spalva su juodom mazytem mazytem seklytem issibarsiuciom po visa vaisiu. Net valgyti nenorejom, kai toki grozi pamateme. Bet suvalgeme. Gaivus, truputeli saldus. Labai patiko. Kieme taip pat auga Lauro lapo medis. Bet didziulis. Turbut net maza bizniuka su juo butu galima isukti ir tu lapeliu uztektu pinigeliams pasidaryti. Dar vienas kaktusas, augantis kieme, uzaugino labai grazius ziedus. Didelius baltus. Bet jie prasiskleidzia tik nakti. Vos tik rytines saulutes spinduliukai pasiekia augala, ziedai susikleidzia. Iki kitos nakties. Ir dar vienas kaktusas is vis ispudingas. Milzinikas. Na papasakoti neuzteks. Reikia ji pamatyti. Ir jis dar savo istorija turi. Pries gera desimtmeti, kaledu ryta seimynele isejo i kiema ir kazko pasigedo. Ogi kaktusas buvo uzauges toks milzinikas, kad jo stiebas nebesugebejo islaikyti savo saku ir medelis nuluzo. Bet dabar jis vel didelis ir vel ispudingas. Bet panasu, kad jo istorija neuzilgo gali pasikartoti.
Bekeliaujant sen bei ten pastebejau kruma su milzinikais spygliais. Pasirodo vietiniai ji vadina vachabiki – wait a bit (lietuvikai – palauk truputi). O toki pavadinima krumelis gavo del to, kad daznai lieka nepastebetas ir zmones i ji susipainioja ir apsidrasko. Del to vaikstant gamtoje reikia but atsargiam ir neskubeti einant, kad laiku pastebetum spygliuota krumeli.
Pinigai. Siuo metu Zimbabwe vienintele valiuta amerikos doleris. Visai neseniai, vos pries pora metu, buvo Zimbabwe doleris. Bet jis buvo isimtas is apyvartos, nes visiskai nuvertejo. Paskutinemis dienomis juos sakiciavo biliardais. Dabar turguje galima isigyti tu milzinisku banknotu. Algas mokedavo dukart per diena, i parduotuve reikejo eit irgi kelis kartus per diena, nes kita diena jau nieko uz turimus pinigus nebenusipirktum ir t.t. ir pan. Na bet as ne apie tai. Taigi dabar cia amerikos doleris. Bet tik banknotai, centu nera. Kad paprasciau buti. Tai parduotuvese tokia situacija. Kainos kaip ir bet kur kitur – su centais, t.y. pvz vandens buteliukas 1 doelris ir 1 centas. Arba mazas kepaliukas duonos 60 centu. Nori nenori, galutine kaina uz visus produktus daznaiusiai gaunasi su centais. Bet ju nera. Tai graza vietoj centu duoda cekius. Kuriuos kita karta glai panaudoti atsiskaitant uz prekias. Arba gali buti kad graza vietoj centu ar cekiu gausi kokias 5 kramtomas gumas ar pan. Kur nors kitur, pvz. pakeles kioskelyje, tenka pirkti tiek, kad susidarytu apvali suma. Na pvz jei alus kainuoja 1,5 doelrio, tai teks pirkti 2 butelius, nes perkant viena, negautum grazos.
Na ir dar keli dalykeliai. Turbut visi girdejote apie muse tcetce. Tai ji labai nefaina. Ji labai megsta deti savo kiausinukus i zmoniu rubus, ypac kai jie dziusta lauke. Del to visi visi rubai po plovimo butinai turi buti islyginti karstu lygintuvu arba isdziovinti dziovykleje. To nepadarius, rizikuojama uzsiakuginti musyte savo odoje. Kiausinukai is rubu perkeliauja ant musu odos, isisiurbia po ja ir ten laimingai auga. Vaizdelis turbut ne koks. Pasirodo, kad kiausinuku neiseina iskrapstyti iki kol viksrelis visikai uzauga. Ant odos atrodo lyg didziulis pulingas spuogas, o ji isspaudus islenda grazutis muses tcetce viksriukas.
Beja suzinojau ka reiskai Zimbabwe. Vietineje shona kalboje tai zdimba dza mabwe – House of stones (lietuviskai – akmenu namas). O toki pavadinima salis gavo del to, kad visur pilna dideliu akmenu ir dauguma ju labai keistomis kombinacijomis. Pvz didelis akmuo atrodo lyg balansuoja ant gerokai mazesnio akmenelio. Zmones sako, kad visi tie akmenys taip isisdeste naturaliai, be niekieno pagalbos. Na bet labai daznai tai atrodo neitiketina.
Kur daugiau nuotykiu????!!!Eiiiiii, kur dingot?:)
ReplyDelete